web analytics

Eskişehir İl Müftüsü Niyazi Ersoy’un Ramazan Bayramı Mesajı

Eskişehir İl Müftüsü Niyazi Ersoy’un Ramazan Bayramı Mesajı
Reklam

?Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu günahlardan kurtuluş? olan mübarek Ramazan Ayını geride bırakarak, birlik, dirlik ve beraberliğimizin sembolize edildiği, kardeşlik ve dostluklarımızın pekiştiği, mutluluğumuzun ve sevincimizin arttığı, büyük bir kaynaşma günü olan Ramazan Bayramına ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Şükürler olsun ki bizler, mübarek Ramazan Ayının manevi denizinde yıkanarak ruhumuzu arındırdık. Bu kutlu ayda, nefis muhasebesi yaparak dindarlığımızı yeniledik. Orucun derin manevî eğitimini, sahur ve iftarın bereketini, teravihin coşkusunu ve Kur?an tilâvetinin kalbimizde huşû uyandırmasının sevincini derinden hissederek gönüllerimizi coşturup maneviyatımızı canlandırdık. Bu vesileyle hikmet gözüyle iç dünyamıza doğru bir yolculuk yapıp, kendimizi sorgulayıp özeleştiri yaparak günah, çirkin ve kötü olan her şeyi geride bırakma kararı aldık. Bu arınmışlık içerisinde Ramazan Bayramına kavuştuk.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum Haftalarında olduğu gibi, dört yıldan beri Ramazan Ayı?nda da üzerinde durulması gereken bir ana tema belirlemektedir. Geçmiş yıllarda ?Paylaşmak Güzeldir?, ?Komşuluk? ve ?Selamlaşma? konuları işlenmiş, bu yıl ise Ramazan ayında ?Helal kazanç – Helal lokma? konusu merkeze alınarak, haksız kazancın, meşru olmayan kazanç yollarının İslâmî değerlerle bağdaşmadığına dikkat çekilerek, toplumda helal kazanç – helal lokma bilincinin geliştirilmesine yönelik etkinlikler yapıldı.
Bayramlar; dargınlıkların ve kırgınlıkların giderildiği, sevinçlerin paylaşıldığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın, barış ve huzurun yaşandığı, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi gösterdiği, hastaların ve akrabaların ziyaret edildiği, sevgi ve esenliğin dalga dalga toplumun bütün kesimlerine yayılarak gönüllerin alındığı müstesna günlerdir. Bütün bu özellikleriyle manevi atmosferin yoğun bir şekilde yaşandığı Bayramlarımız; iyiliklerin ve güzelliklerin sergilendiği, dini ve milli duyguların perçinlendiği çok önemli zaman dilimleridir.

 

Mısır ve Suriye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde acı ve açlık çekmekte olan kardeşlerimizin hüznünü derinden yaşamaktayız. Bu bayramı vesile addederek, sıkıntıda olan kardeşlerimiz için dua etmeli, hain ve zalimlere karşı birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin huzuru için her türlü fedakârlığı göstermeliyiz.

 

Bayramların gerçek bayram olarak yaşanabilmesi için, başta aile büyüklerimiz olmak üzere bütün yakınlarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı, hasta ve kimsesizleri ziyaret etmeliyiz. Bu kaynaşma ve paylaşma gününde, hiç kimseyi bu bayram coşkusunun dışında bırakmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü bayram, toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşıldığı oranda bayram olma özelliği kazanacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, vatandaşlarımızın, Eskişehirli hemşehrilerimizin ve bütün İslam Âleminin Bayramını en içten duygularla tebrik ediyor, daha nice Bayramlara kavuşturmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

       Niyazi ERSOY/ Eskişehir İl Müftüsü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz