web analytics

2013 Yeterlik Sınavı!

29 Aralık 2012
2013 Yeterlik Sınavı!
Reklam

Diyanet İşleri Başkanlığı sınavlara ve alımlara hız kesmeden devam ediyor. 2013 yılında yeni görev almak isteyenlere müjde yeterlik sınavı Mart ayında!

2013 SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

2009 yılı yeterlik sınavının artık geçerli olmaması ve günden güne arta kadrolu-sözleşmeli alımların rekabeti kızıştırması 2013 yeterlik sınavını çok önemli kılıyor.

Malumunuz Diyanet İşleri Başkanlığı artık yeterlik sınavını (yazılı-sözlü) geçemeyenlere hiçbir hak tanımıyor. Yani Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin kayyım kadrolarında ilk defa görev almak isteyenler muhtemelen 2013 yılı şubat ayında başlayacak başvurular ile yeterlik sınavına girmek zorunda kalacak.

Peki süreç nasıl işleyecek?

 1. Yeterlik sınavında önce test usûlü bir sınav yapılacak bu sınavda başarılı olan yani en az 70 puan alanlar sözlü (mülakat) sınava girmeye hak kazanacak.
 2. Mülakat sınavı tarihi ilanından sonra belirlenen bölgelerde sınav yapılacak ve bu sınavda da en az 70 puan alanlar yeterlik sınavını kazanmış olacak.

Yeterlik sınavı konuları nelerdir?

1) Kur?an kursu öğreticiliği için;
a) Kur?an-ı Kerim,
b) Akaid,
c) Fıkıh (ibadet konuları),
d) Siyer ve ahlâk,

2) İmam-hatiplik için;
a) Kur?an-ı Kerim,
b) Akaid,
c) Fıkıh (ibadet konuları),
d) Siyer ve ahlâk,

3) Müezzin-kayyımlık için;
a) Kur?an-ı Kerim,
b) Akaid,
c) Fıkıh (ibadet konuları)

Sınavla ilgili olarak;

takip edebilirsiniz.

Yeterlik sınavını kazandım, şimdi ne olacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermiş olduğu ilanları iyi bir şekilde takip etmelisiniz.

Unutmayın, yeterlik sınavı size bir görev vermez o sadece bir araçtır. Atanmak için çoğunlukla yeterlik yanında KPSS şartı da aranmaktadır. Bu yüzden yeterlik sahibi olanların, her yıl bir kez yapılan KPSS sınavına da girmeleri faydalarına olacaktır.

Şimdiden herkese başarılar diler, hemen çalışmalara başlamanızı tavsiye ederim.

İlyas Uçar / www.ilyasucar.co

Yorumlar

 1. ftm diyor ki:

  tercih sırasına göre lisans mezunu 2 kişi arasında tercih sırası önemli mi mesela 65 puan almış biri ilk sırasına bir yeri yapsa 68 almış biri 5. tercihine yapsa aynı yeri ilk olarak 68 puan alan mı değerlendirilir yoksa tercih sırasına dikkat edilir mi bilgi verirseniz çok sevirim gerçekten

  1. Yücel Erdoğan Yücel Erdoğan diyor ki:

   Fatma hanım! Sorunuzla ilgili açıklama geldi:
   Örnek:
   Aynı yeri GRUP 1 ve GRUP 2 ye dahil adaylar tercih etmiş ise, GRUP 1 ?e dahil adaya öncelik verilmiştir. AYNI Grup içerisinden aynı yeri tercih etmiş olan adaylarda KPSS puanı yüksek olan yerleştirilmiştir.

   Kaynak: http://diyanethaber.com.tr/sozlesmeli-personel-yerlestirme-sonuclari/

Yorum Yaz