web analytics

2013 Diyanet Yeterlilik Sınavı hakkında bilmeniz gerekenler

22 Ağustos 2013 Perşembe, 20:01
Diyanet-yeterlik-sınavı-hakkında-bilinmesi-gerekenler
Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)Diyanet Yeterlilik Sınavı girişyerlerini yayınladı. Diyanet‘in yapacağı 2013 25 Ağustos Tarihli Diyanet Yeterlilik Sınavı sınava giriş yerleri, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından Milli Eğitim...

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)Diyanet Yeterlilik Sınavı girişyerlerini yayınladı. Diyanet‘in yapacağı 2013 25 Ağustos Tarihli Diyanet Yeterlilik Sınavı sınava giriş yerleriMilli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)2013 Diyanet Yeterlilik sınavı, sınav yerlerini merakla bekleyen2013 Diyanet Yeterlilik sınavı adaylarına duyruldu.

2013 25 AğustostarihliMilli Eğitim Bakanlığı(MEB)2013 Diyanet Yeterlilik sınavı sınava giriş yerleribelirlendi. 2013 25 Ağustos Pazar günü yapılacak2013 Diyanet Yeterlilik sınavı giriş yerleriMilli Eğitim Bakanlığı(MEB)’in resmi sitesi http://www.meb.gov.tr‘den yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)2013 Diyanet Yeterlilik sınavıgiriş belgesini öğrenmekiçin,Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)’in resmi internet sitesiwww.meb.gov.tr2013 Diyanet Yeterlilik Sınavıduyuruları sayfasına geçiş yapıp TC Kimlik Numaranızı yazarak sorgulamanız yeterli olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)2013 Diyanet Yeterlilik Sınavı Sınav yerlerini öğrenmek için ilgili bağlantı aşağıda verilmiştir.

Mill Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013 Diyanet Yeterlilik Sınavı Sınav yerlerini öğrenmek için tıklayın.

Mill Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013 DiyanetYeterlilik Sınavı Yerleri.

2013 Diyanet Yeterlilik Sınavı Hakkında Bilinmesi gerekenler.

Busınavda ise mezuniyet durumlarına göre kademeli olarak kontenjan ayrılmış durumda, hatta İmam Hatip alımı için İlahiyat Önlisans mezunlarına 1000 kadro ayrılmışken İlahiyat Fakültesi Mezunlarına 100 kadro ayrıldığı görülmektedir. Ayrıca busınavda KPSS puanının ön plana çıktığı görülmektedir.Ayrıca buhttp://www.diyanet.gov.tr/turkish/basiliyayin/ilmihal.pdfardan hariç olarak 8 ay ve daha fazla süreli fahri Kuran Kursu öğreticiliği yapanlardasınavyapılmaksızın atandılar.

Diyanet Sınavlarınanasıl hazırlanmalı?

Diyanettebir kadroya atanabilmek için her konuda hazır bulunulmalı yüksek bir yeterlilik puanına sahip olup, mümkünse İlahiyat Önlisans ve/veya İlahiyat Fakültesini bitirmeye çalışılmalı, Okul seviyesine göre yüksek KPSS Puanına sahip olunmalıdır. Şayet mümkünse il veya ilçe müftülüklerinden gönüllü, fahri kuran kursu öğreticisi olmak için başvuruda bulunulmalıdır. Son yıllarda alınan kadrolu Kuran Kursu öğreticilerinden sonra fahri öğretici olmak da zorlaştı tabii. Bu arada vekil imamlık ve vekil kuran kursu öğreticiliği seçenekleri de mevcuttur.

Yeterlilik Mülakat Sınavları;

Yeterlilik mülakatsınavlarında daha çok Kuran Yüzünden güzel okuma ve Ezberler ön plana çıkmaktadır. Değişik illerde kurulansınavkomisyonlarında farklı uygulamalar olmakla birlikte Yüzünden okuma ve ezberler haricinde sorularla dasınava katılan adayların mesleki bilgi ve yeterlilikleri de sınanmaya çalışılmaktadır. Genelde her adaya bir iki soru sorulmakta kısa bir ayet yüzünden okutulmakta, hangi sureleri ezberden bildiği sorulmakta ve adayın ezbere bildiğini söylediği surelerden bir kaç ayet ezbere okunması istenmektedir.

Yeterlilik Mülakatında geçen sene adaylara şu sorular sorulmuştu.

ezber, yüzünden sayfa söylüyorlar onu okuyorsun, tecvit, zati sıfatları edillei şerriye yi abdestsiz ne yapılmaz, haccın farzları, kefen kaç parçadan oluşur isimleri,

Yeterlilik Yazılı Sınavları;

Yeterlilik yazılı sınav soru tipi hakkında elimizde daha net bilgiler bulunmaktadır. Yeterlilik sınavları 2004, 2005, 2006, 2009, 2011- yıllarında yapılmıştır. Bu sınavlarda sorulan soruları sitemizde bulabilir. Online soru çözüm sayfamızdan çözebilir cevap anahtarı ile boğuşmadan kolayca cevabını görebilirsiniz. İmamlık, Müezzin Kayyumluk, Vaizlik ve (KKÖ) Kursu Öğreticiliği sınavlarına müracaat ve alınan sayısına bakıldığında işinizin zor olduğu görülmektedir.

Yeterlik Sınavına Çalışmak için Kaynaklar;

DİYANETİŞLERİ BAŞKANLIĞINCA TAVSİYE EDİLENYETERLİKSINAVIKAYNAK ESERLERİ

1 Kur an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon (DİB Yayınları)

2 İlmihal I. ve II. Ciltler K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon (TDV Yayınları)

3 İslam a Giriş (I-IV) K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon (DİB Yayınları)

4Hz. Muhammedve Evrensel Mesajı K.K.Ö., İ.H. Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM (DİB Yayınları)

5 Tecvidli Kur an Okuma Rehberi K.K.Ö., İ.H., M.K.Davut Kaya(DİB Yayınları)

6 Kuranı Kerim i Okumanın Faziletleri ve Okuma Kaideleri K.K.Ö., İ.H., M.K. Prof.Dr. İsmailKaraçam

7 TürkiyeDiyanetVakfı İslam Ansiklopedisi “Allah” ve “Din” Maddeleri K.K.Ö., İ.H., M.K TDV Yayınları

8 TürkiyeDiyanetVakfı İslam Ansiklopedisi “Ahlak” Maddesi K.K.Ö., İ.H TDV Yayınları

 

DİYANETİŞLERİ BAŞKANLIĞINCAYETERLİLİKSINAVIİÇİN OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN ESERLER:

1 Sorunlarımız ve Sorumluluklarımız Serisi 16 Kitap (DİB Yayınları)

2 Namaz İlmihali Doç. Dr. HalilAltuntaşDoç. Dr. İsmail KARAGÖZ (DİB Yayınları)

3 Oruç İlmihali Doç. Dr. İsmail KARAGÖZ Doç. Dr. HalilAltuntaş(DİB Yayınları)

4Hacİlmihali Doç. Dr. İsmail KARAGÖZMehmet KeskinDoç. Dr. HalilAltuntaş(DİB Yayınları)

5 İslam da Din Hürriyetinin Temelleri Doç. Dr. HalilAltuntaş(DİB Yayınları)

6 Öğreniyorum Serisi 5 Kitap (DİB Yayınları) (DİB Yayınları)

7 İnanıyorum Serisi 6 Kitap (DİB Yayınları) (DİB Yayınları)

Kadrolu Açıktan Kuran Kursu Öğreticisi, İmam Hatip, Müezzin Kayyum Atama Sınavı;

Sınavla 4160 kişi alınacağından, üç katı kadar KPSS B Grubu puan sıralamasına göre alınacaktır. Bu durumda 12500 kişisınava çağırılacaktır.Sınava katılmak içinKPSSden en az 60 puan almak gerekmektedir.

Kaynak: Haberler.com

2 Yorum

  1. mehmet şefik turan

    23 Ağustos 2013 at 08:56

    peki mülakatın ne zaman yapılacağına dair bilginiz war mı?

  2. ufuk

    23 Ağustos 2013 at 16:14

    verilen haberde ”Ayrıca buhttp://www.diyanet.gov.tr/turkish/basiliyayin/ilmihal.pdfardan hariç olarak 8 ay ve daha fazla süreli fahri Kuran Kursu öğreticiliği yapanlardasınavyapılmaksızın atandılar.”demişsiniz ne manaya geliyor lütfen açıklarmısınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>